růže
Hormonální antikoncepce - prostě ženám rozumí

Sexualita muže a ženy

Lidská sexualita je stále ještě obestřena tajemstvím. Bez nadsázky patří k největším záhadám světa. Život bez ní si nedokážeme představit. Příroda dala člověku do vínku úděl pohlavního rozmnožování. Díky němu umí být náš svět příjemný, ale i komplikovaný. Díky sexualitě zažíváme návaly štěstí, její vinou ale můžeme i trpět.

Základ sexuality představuje sexuální touha a vzrušení. Není překvapením, že mužská sexualita je jiná než ženská. Sex je pro muže víc tělesná než duševní záležitost. Rozdílný je i způsob, jak vzniká naše touha.

Sexualita muže

Vzbudit touhu a vyvolat vzrušení dokáže dostatečné podráždění kteréhokoliv ze  smyslů. Kombinace podnětů ještě zvyšuje jejich účinnost. V okamžiku, kdy stimulace překročí určitý práh (přeskočí ta správná jiskra), vyšle mozek nervové signály. Ty zpracují další centra a k penisu přijde rozkaz k erekci.

Vzrušení a pohlavní styk prožívá muž v několika fázích:

 1. fáze excitační – EREKCE
  Po překročení prahu podráždění dostanou cévy penisu informaci o tom, že mají rozšířit svůj průsvit. Vyplavují se hormony, zrychluje se srdeční činnost a zvyšuje se tlak. Do topořivých těles přitéká rychle velké množství krve. Penis se zvětšuje, tuhne a napřimuje.
 2. fáze plato – SETRVÁNÍ EREKCE
  Stálý stupeň vzrušení. Topořivá tělesa jsou zcela naplněná krví. Díky svému několikanásobnému zvětšení utlačují odvodné žíly a krev nahromaděná v penisu nemůže unikat. Ztopořený penis je schopen soulože.
 3. fáze vyvrcholení – ORGASMUS
  Orgasmus přichází po stimulaci pohlavních orgánů. Kromě soulože jej lze dosáhnout i náhradními aktivitami nebo sebeukájením (masturbací). Při orgasmu se muži zrychluje činnost srdce, zvyšuje krevní tlak a rozšiřují se zornice. Vyvrcholení je téměř vždy provázeno ejakulací. Při ní dochází ke krátkým, vůlí neovladatelným stahům pánevních svalů a pohlavních orgánů. Z penisu vystřikuje tekutina se spermiemi (ejakulát). Ejakulaci provázejí tělesně i psychicky příjemné prožitky. Mužský orgasmus trvá méně než 10 vteřin.
 4. fáze uvolnění
  Po proběhlém orgasmu vzrušení zase rychle opadá. Tepny zužují svůj průsvit, žíly se rozšiřují a nahromaděná krev rychle odtéká. Nastupuje tzv. refrakterní fáze, v průběhu které muž není schopen dosáhnout další erekce. Délka refrakterní fáze mezi jednotlivými pohlavními styky je závislá především na věku. Pohybuje se od několika minut (u velmi mladých) k několika dnům (u starých).

Sexualita ženy

Přístup žen k sexu je spíše citový. Jejich sexuální život je navíc ovlivňován menstruačním cyklem. Hormony, které jej řídí, ovlivňují nejen Tvoji sexuální touhu, ale i náladu. Přitom všem ale záleží i na Tvé individualitě. Podílí se na ní genetické vlohy, výchova, vzdělání, zdravotní stav, ale i psychická vyrovnanost, sociální zázemí a partnerské vztahy. Určitou roli hraje i používaná antikoncepce.

Žena prochází při pohlavním styku také obvykle několika fázemi:

 1. fáze excitační
  Zahajuje pohlavní vzrušení. Dochází k výraznému prokrvení a zarudnutí pohlavních orgánů. Malé stydké pysky a klitoris zvětšují svoji velikost (zduřují). Prostředí v pochvě se začíná zvlhčovat (poševní lubrikace). Stoupající napětí svaloviny prodlužuje pochvu a mění sklon dělohy.
 2. fáze plato
  V průběhu pohlavního styku pokračuje prokrvení a zduření malých stydkých pysků a klitorisu. Udržuje se lubrikace poševních stěn. Zvětšený klitoris je přístupný přímému dráždění penisem.
 3. fáze vyvrcholení (orgasmus)
  Sexuální vyvrcholení ženy charakterizují rytmické stahy svalstva pánve, včetně svalstva dělohy. Někdy se i mění malé stydké pysky. Získávají purpurovou barvu. Orgasmus prožívá celý organismus ženy. Zrychluje se tep i dech, mění se krevní tlak a červená kůže na břiše, hrudníku a na krku.
 4. fáze uvolnění
  Prokrvení a zduření pohlavních orgánů ustupuje. Na rozdíl od muže, u kterého na různě dlouhou dobu nastává neschopnost pokračovat v sexuální aktivitě, žena při pokračující stimulaci může dosáhnout dalších orgasmů.

Co je to orgasmus a jak ho dosáhnout

Slovo orgasmus pochází z řečtiny. Původně znamená "vzdouvat se" nebo "rozžhavit se láskou". Označuje se jím vyvrcholení rozkoše při pohlavním styku nebo sebeukájení. Orgasmus provází pocit štěstí a uvolnění.

Mladé dívky obvykle potřebují k dosažení orgasmu více času. Vyvrcholení se u nich nemusí dostavit při pohybu penisu v pochvě, ale díky stimulaci klitorisu. Někdy dosáhnou vyvrcholení až po několika letech pohlavního života.

Tipy ke snadnějšímu dosažení orgasmu:

 1. poznej sama sebe a vyzkoušej co Tě baví
 2. zapoj při milování všechny své smysly
 3. připrav si pro milování příjemnou atmosféru
 4. milování ber jako hru, není to "honba za orgasmem"
 5. uvolni se, zapomeň na všechny rušivé myšlenky

Základním předpokladem spokojeného milostného života je vzájemná důvěra obou partnerů. Lidé, kteří se dobře znají, vědí o svých touhách a mohou se zcela uvolnit a svěřit druhému. K lásce a sexu patří i zodpovědnost. Proto je před milováním důležité promluvit si společně o výběru vhodné antikoncepce.

Ejakulace

Ejakulace je výstřik semene, ke kterému u muže dochází obvykle při dosažení orgasmu. Svalové stahy vypudí z penisu asi 2 až 5 mililitrů lepkavé mléčné tekutiny. Ta obsahuje jen méně než 5 procent spermií. Zbytek tvoří semenná tekutina pro jejich výživu. Kromě cukrů ji tvoří přes 30 různých chemických látek včetně vitamínů C, B12, zinku, draslíku a síry. Semenná tekutina pomáhá spermiím podniknout strastiplnou cestu k vajíčku.

©2004-2018 Pears Health Cyber, s. r. o. | Právní prohlášení