růže
Hormonální antikoncepce - prostě ženám rozumí

Anatomie pohlavních orgánů

Žena

vaječníky
Vaječníky jsou ženské pohlavní žlázy. Jsou dva a leží vpravo a vlevo vedle dělohy. Každý z nich má velikost zhruba jako švestka. Ve vaječnících dozrávají vajíčka a tvoří se ženské pohlavní hormony.

vejcovody
Vypadají jako úzké trubice zakončené trychtýřem. Díky tomuto rozšíření v těsné blízkosti vaječníků mohou zachytávat zralá vajíčka a dopravovat je do dělohy.

děloha
Děloha je pružný svalový orgán, který leží uprostřed ženského podbřišku. Má přibližně tvar i velikost obrácené hrušky. Děloha je dutá a vystlaná jemnou sliznicí. V děloze se vyvíjí od početí až do narození lidský plod.

poštěváček (klitoris)
Klitoris je jako "centrum rozkoše" důležitým orgánem ženského těla. Tělísko velikosti třešňové pecky v sobě obsahuje velké množství citlivých nervových zakončení. V klidu je klitoris ukryt pod malými stydkými pysky. Při sexuálním vzrušení se zvětšuje a tuhne (podobně jako penis). Jeho drážděním může žena dosáhnout orgasmu.

pochva
Pochva je pružný orgán trubicového tvaru. Vede od vchodu poševního mezi ústím močové trubice a konečníkem až k děloze.

panenská blána
Panenská blána je tenká řasa, částečně uzavírající u mladých dívek vchod do pochvy. Je velmi pružná. Proto ani obava z jejího poškození tampónem není na místě. K porušení panenské blány dochází nejčastěji při prvním pohlavním styku. Není to však pravidlem. Stejně tak k němu může dojít i nepozorovaně při sportu. Výjimečně může panenská blána zcela chybět. Porušená nebo chybějící panenská blána proto nemusí vypovídat nic o sexualitě dívky.

stydké pysky
Stydké pysky jsou kožní záhyby, které tvoří vnější genitál. Malé stydké pysky ohraničují vstup do pochvy a vytvářejí kryt pro klitoris. Kromě toho obsahují citlivá nervová zakončení a žlázky. Malé stydké pysky jsou částečně kryty velkými stydkými pysky. Ty obsahují tukovou tkáň a jsou řídce porostlé chloupky.

Muž

varlata
Mužské pohlavní žlázy jsou uloženy v kožním vaku - šourku. Uvnitř jsou rozděleny do malých komůrek a kanálků. V jejich dutinkách dozrávají mužské pohlavní buňky, spermie. V buňkách varlat se tvoří mužský pohlavní hormon testosteron.

nadvarlata
Jsou místem dozrávání a ukládání spermií. Zde čekají spermie před ejakulací.

chámovody
Při ejakulaci slouží k transportu spermií směrem k močové trubici.

prostata
Prostata, předstojná žláza, tvoří semennou tekutinu s výživnými látkami. Spermie z chámovodu se smísí s touto tekutinou a pokračují do močové trubice.

penis
Mužský pohlavní orgán se skládá ze dvou topořivých těles. Ta se při vzrušení naplňují krví. Penis se zvětší, ztopoří a je připraven k zavedení do pochvy.

Něco málo o pochvě...

Délka i průměr pochvy jsou u každé dívky jiné. Pochva má však velkou schopnost roztáhnout se a zase stáhnout. Je to důležité k umožnění průchodu dítěte při porodu. Pochva má tvar ploché roury se zvlněnými stěnami. Uvnitř se udržuje stálá teplota a vnitřní prostředí. Při častém vymývání pochvy může dojít k poruše přirozeného kyselého prostředí, které chrání před záněty a drobnými infekcemi.

Z pochvy neustále odchází bělavý hlenovitý výtok. Je normální a nezbytný pro správnou funkci pochvy. Zabraňuje vysychání poševní sliznice a slouží k jejímu očištění. Množství výtoku se v průběhu měsíce mění. Projevuje se na něm třeba i strach nebo stres.

Výtok je přirozený. Přesto může být i projevem nemoci. Kdy se začít znepokojovat? Vyhledat lékaře bys měla v případě, že výtok:

  1. nepříjemně zapáchá
  2. má jinou než bílou nebo žlutavou barvu
  3. je krvavý
  4. je provázen svěděním

Silný výtok může zanechávat nepříjemné stopy na spodním prádle. K jeho ochraně slouží tenké slipové vložky – intimky. Díky svému různému tvaru, barvě i velikostem umožňují každodenní pohodlné nošení. Množství poševního výtoku může snížit i vhodná hormonální antikoncepce.

Několik čísel o penisu

Často diskutovaným tématem je optimální délka a průměr penisu. Muž má největší penis ze všech žijících primátů. Podrobné průzkumy ukázaly, že u 70 procent mužů se délka penisu ve ztopořeném stavu pohybuje mezi 14 a 16,5 centimetry. Naprostá většina má obvod 12 centimetrů.

Při milování však na velikostech nezáleží. A není to jen uklidnění pro zhrzené muže. Mezi velikostí penisu a pohlavním uspokojením partnerky není souvislost. Některé ženy vzrušuje milování s "lépe obdařeným" partnerem, pro jiné zas může být takový styk nepříjemný až bolestivý. Pro dosažení orgasmu je důležitější dráždění klitorisu.

©2004-2018 Pears Health Cyber, s. r. o. | Právní prohlášení