růže
Hormonální antikoncepce - prostě ženám rozumí

Návštěva gynekologa – pro ty, co tam ještě nebyly

Mezi ženami často panuje strach, když mají jít na prohlídku ke gynekologovi. Podílí se na tom určitě i jistý dosud nepřežitý ostych z vyšetření. Některé ženy se dokonce chlubí tím, kolik let již nebyly u gynekologa. Ve skutečnosti si však častokrát ani neuvědomují, jak si zahrávají se svým zdravím, a leckdy i s vlastním životem.

Rakovina patří ve společnosti k nejobávanějším diagnózám. Ženy přitom dobrovolně zanedbávají prevenci té, které se dá díky včasnému vyšetření předejít - nádoru děložního čípku. Jeho výskyt v zemi patří k nejvyšším v Evropě. V ČR umírá ročně na nádor čípku téměř 400 žen, což je asi desetkrát více než třeba ve Skandinávii.

Proč jít ke gynekologovi?

Mnoho žen považuje pravidelné prohlídky u gynekologa za zbytečnost a často se jim vyhýbá. Opak je pravdou - preventivní prohlídky se provádějí především kvůli nádorům děložního čípku, tedy té části dělohy, která vyčnívá do pochvy. Rakovina čípku děložního postihuje i mladé ženy pod 40 let! Důležité je, že se podařilo přesně definovat a rozpoznat stavy, které samy ještě nádorem nejsou, ale mají vysoké riziko vzniku nádoru v budoucnosti. Právě po těchto změnách se pátrá při preventivních prohlídkách.

Včasná návštěva u gynekologa je tedy zcela zásadní a strach z toho, "že mi něco najdou", je naprosto neoprávněný, protože nezachytí-li se případné změny včas, mohou přerůst v nádor, který lze léčit již daleko obtížněji.

Kdy začít s pravidelnými prohlídkami?

Pomalu se upouští od rutinního preventivního vyšetřování mladých, patnáctiletých dívek. Ty by měly na vyšetření přijít jen tehdy, pokud do tohoto věku nedostanou menstruaci či trápí-li je jiné problémy. Pravidelné prohlídky je ale nutné zahájit se na začátkem užívání hormonální antikoncepce.

Jak často jít na prohlídku?

V ČR je obvyklé provádět preventivní gynekologické prohlídky jednou ročně s tím, že v konkrétním případě může gynekolog doporučit interval kratší, event. i delší. Vyšetření jednou ročně je nutné, pokud má lékař včas zachytit případný rozvíjející se nádor děložního čípku.

Platí prohlídky pojišťovna?

Ano, gynekologické prohlídky včetně pravidelné preventivní prohlídky jednou ročně jsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

©2004-2018 Pears Health Cyber, s. r. o. | Právní prohlášení