růže
Hormonální antikoncepce - prostě ženám rozumí

Info pro maminky

Žena je v průběhu svého života v případě pravidelného nechráněného styku s plodným mužem schopna porodit 15 až 20 dětí. Takového počtu potomků již dnes ženy většinou nedosahují. Přesto se nezřídka stává, že šestinedělí jednoho těhotenství plynule a nepozorovaně přechází do těhotenství dalšího.

Mezi principy plánovaného rodičovství patří i rozhodování o intervalu mezi narozením dětí. Dokážeš si představit, jak mohou ženu brzy po sobě následující porody tělesně i duševně vyčerpávat. Jak nežádoucímu otěhotnění v mateřství zabránit? Jaké metody antikoncepce používat?

V průběhu těhotenství a těsně po porodu je činnost vaječníků zastavena. Nedochází k ovulaci. První menstruace po porodu se v případě, že žena nekojí, objeví asi za 4 až 6 týdnů. Pravidelné kojení období neplodnosti prodlužuje.

"Mléčná antikoncepce"

Dráždění prsních bradavek při kojení má tlumivý účinek na centra v mozku, která řídí funkci vaječníků. Po dobu této "blokády" nedochází k dozrávání a uvolňování vajíček. Není to ale stoprocentní. Spolehlivost velmi závisí na charakteru kojení. Pro dokonalý antikoncepční efekt je nutno:

  • kojit alespoň 6krát za 24 hodin
  • dbát na to, aby přestávka mezi kojením nebyla delší než 6 hodin v noci a 4 hodiny ve dne
  • nepřikrmovat dítě umělou výživou

Kojení může být spolehlivou antikoncepční metodou maximálně prvních 6 měsíců po porodu. Nástupem prvního menstruačního krvácení období neplodnosti nekompromisně končí.

Sex po porodu

Ženské tělo po porodu potřebuje určitou dobu na zotavení. Proto by se i v případě prvního pohlavního styku mělo dodržovat období "šestinedělí". Znamená to nejméně 6 týdnů trvající sexuální abstinenci. První pohlavní styk bývá někdy provázen nepříjemnými pocity. Žena pociťuje bolest nebo nedojde k dostatečnému zvlhčení pochvy. Je vhodné použít zvlhčující přípravky (lubrikanty).

Jak se chránit

Kromě nepříliš spolehlivého kojení je vhodné chránit se proti početí ještě jinými metodami. Pro ženy po porodu je vhodná následující antikoncepce :

  • lubrikované prezervativy - zabraňují infekci
  • nitroděložní tělísko - je možno jej zavést již krátce po porodu
  • hormonální antikoncepce - gestagenní preparáty neovlivňují kojení a neškodí novorozenci

Antikoncepce a těhotenství

Mnoho otázek žen směřuje k vysazení antikoncepce a těhotenství. Po vysazení antikoncepce zase automaticky naskočí normální cyklus s klasickým menstruačním krvácením, tj. uvolňuje se vajíčko, a není-li oplozeno, připravená děložní sliznice se společně s vajíčkem a s krví vyloučí. Někdy může cyklus být trochu nepravidelný, než si tělo zase zvykne na své vlastní hladiny hormonů.

Také okamžitá schopnost otěhotnět po dlouhodobějším braní hormonální antikoncepce bývá většinou snížená. Ovšem spoléhat se na to nedá, protože existují případy, kdy pár vysadil antikoncepci s tím, že „až se zadaří, tak se zadaří“. „Zadařilo“ se jim však hned při prvních sexuálních radovánkách po vysazení antikoncepce. Není to sice běžné, ale stát se to může.

Mezi laiky někdy koluje pověra, že by žena neměla otěhotnět bezprostředně po vysazení antikoncepce, ale až za několik měsíců, aby nebyl poškozen plod. Žádné lékařské výzkumy ani studie tento fakt neprokázaly. Hormony, které žena dostává, jsou analogy přirozených hormonů vytvářených tělem, odbourávají se v játrech a v těle se za předpokladu dobrých jaterních funkcí nehromadí, a tudíž nijak nemohou ovlivnit případné embryo.

Kdy antikoncepci nebrat?

Hormonální antikoncepce se však nesmí užívat, pokud je žena těhotná. K tomu dojde asi jen v případech, že antikoncepce selže. Pokud žena zjistí, že je těhotná, přestože brala antikoncepci, musí ji ihned vysadit. Estrogeny působí proti hormonům žlutého tělíska, které je po oplodnění zodpovědné za zdárné udržení a pokračování těhotenství, a to asi až do poloviny těhotenství. Pak jeho funkce přebírá placenta.

Estrogenní preparáty se také nesmějí podávat, když žena kojí, protože zpětnovazebně ovlivňují působení hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za tvorbu mléka. Pokud je antikoncepce potřeba, je nutné používat například kondom nebo gestagenní hormonální antikoncepci, která neovlivňuje tvorbu mateřského mléka.

©2004-2018 Pears Health Cyber, s. r. o. | Právní prohlášení