růže
Hormonální antikoncepce - prostě ženám rozumí

Těhotenství a potrat

Milování je příjemná zábava. Těhotenství v 17 letech však již tolik zábavné není... Mnoho párů přistupuje k otázce antikoncepce velmi lehkovážně. Pravděpodobně nedomýšlí důsledky. Je důležité si uvědomit, že nejde "jen trochu otěhotnět". Buď těhotná jsi, nebo ne. Uvědomuješ-li si, že by neplánované těhotenství bylo ve Tvé situaci obtížné nebo dokonce nemyslitelné, raději neriskuj.

O možnostech otěhotnění koluje mnoho pověr. Pokusme se vyvrátit některé nejčastější omyly:

Omyl: Během menstruace nelze otěhotnět.
Pravda: Lze. Někdy může mít žena ovulaci i menstruaci ve stejnou dobu nebo jen těsně po sobě.

Omyl: Otěhotnění je možné až po opakovaném styku.
Pravda: Otěhotnět lze již i při úplně prvním styku. Stačí k tomu setkání zralého vajíčka s jedinou spermií.

Omyl: Těhotenství lze zabránit, když si žena po styku vypláchne pochvu.
Pravda: Výplach pochvy je obvykle neúčinný. Po ejakulaci se spermie rychle dostávají do dělohy.

Omyl: K otěhotnění je potřeba, aby muž zasunul penis celý do pochvy.
Pravda: K průniku spermií až k vajíčku stačí, aby se spermie dostaly do poševního vchodu. Mnohdy ani nemusí dojít k ejakulaci. Malá kapka, která se někdy již při vzrušení objevuje na špičce penisu může obsahovat živé spermie.

Co dělat v případě, jestliže došlo k nechráněnému styku?

Do 24, maximálně 48 hodin navštiv gynekologickou ambulanci. Lékař Ti předepíše tzv. morning after pill (tabletku "po"). Tabletka zabrání uvolnění vajíčka, nebo jeho oplodnění a uhnízdění v děloze. Je to pohotovostní řešení. Nemělo by se opakovat více než dvakrát do měsíce. Neslouží jako standardní metoda antikoncepce !

Co když mám obavy, že selhala antikoncepce?

O tom, zda jsi těhotná, se můžeš orientačně informovat zhotovením těhotenského testu. Některé testy dokáží zjistit těhotenství už po sedmi dnech od styku. Pokud Ti vyjde test pozitivní, okamžitě navštiv gynekologa. Ten obvykle provede test na ověření, zda jsi skutečně těhotná.

POTRAT

Umělé přerušení těhotenství - potrat, interupce - je zákrok, kterým se zabraňuje dalšímu vývoji oplozeného vajíčka. Těhotenství je možno bez udání důvodu ukončit do 12. týdne. Nad touto hranicí se provádí již jen z vážných zdravotních důvodů.

Co když se rozhodnu pro přerušení těhotenství

O interupci je nutno požádat ošetřujícího gynekologa. Po sepsání žádosti Tě gynekolog odešle k praktickému lékaři nebo internistovi k předoperačnímu vyšetření. S výsledkem se vrátíš zpět na gynekologii a dohodneš si termín zákroku.

Těhotenství do 15 let je nutno hlásit jako podezření z pohlavního zneužívání. Do 16 let je k provedení interupce nutný souhlas rodičů. Nad tuto věkovou hranici si již dívka může o výkonu rozhodnout sama. Pokud jí však ještě nebylo 18 let, je povinností lékaře po jeho provedení informovat rodiče.

V čem "zákrok" spočívá? Výkon se provádí ve zdravotnickém zařízení. Je k němu nutný krátký pobyt v nemocnici (obvykle jeden den). Do 6. týdne se jedná o takzvanou miniinterupci - odsátí děložní sliznice. Mezi 6. a 12. týdnem je již nutno provést náročnější kyretáž.

Za potrat, ke kterému ses rozhodla z jiného než zdravotního důvodu, se platí. Ceny se liší v závislosti na nemocnici a stáří těhotenství. Obvykle se částka pohybuje mezi 1500,- a 4000,- korunami.

Po interupci je třeba se z hygienických a zdravotních důvodů alespoň po dobu 6 týdnů vyhnout sexu.

©2004-2018 Pears Health Cyber, s. r. o. | Právní prohlášení