růže
Hormonální antikoncepce - prostě ženám rozumí

Gynekologické vyšetření

Než začneš užívat jakýkoliv druh antikoncepce, bude Tě muset vyšetřit lékař. Návštěva gynekologa patří k těm nejméně oblíbeným. U některých dívek a žen může vyvolávat odpor, strach a stud. Vyšetření je však nezbytně nutné. Zahájením pohlavního života vstupuješ do nové fáze svého života a proto se musíš aktivně starat o to, co se děje uvnitř Tvého těla.

Jak zvolit vhodného lékaře

Adresy ženských lékařů najdeš v telefonním seznamu. Nejlepší je, když se obrátíš na osvědčeného lékaře, ke kterému chodí Tvoje matka nebo třeba kamarádka. Před vlastní návštěvou je vhodné se telefonicky nebo osobně objednat.

Co před vyšetřením

Mělo by být samozřejmostí, že se žena před návštěvou ordinace osprchuje. Je vhodné si na sebe obléct sukni nebo delší svetr. Pomohou Ti překonat stud až půjdeš bez kalhotek k vyšetřovacímu křeslu.

Určitě budeš mít na lékaře množství otázek. Je to přirozené. Vstřícný lékař Tě rád seznámí se všemi možnostmi antikoncepce. Abys na nic co Tě zajímá nezapomněla, připrav si předem doma otázky, které mu chceš položit.

Připrav se na vyptávání

Po příchodu do ordinace se Tě lékař nebo sestra budou nejdříve podrobně vyptávat na anamnézu. Patří do ní otázky nejen na zdraví Tvoje, ale i všech členů rodiny. Nediv se. Před výběrem té nejvhodnější antikoncepce je třeba znát veškerá případná rizika. Připrav se na podrobné otázky týkající se Tvého cyklu a menstruace.

Na co všechno se Tě může lékař zeptat:

  • V kolika letech jste dostala první měsíčky?
  • Jak dlouhý je Váš cyklus?
  • Jak silně krvácíte během menstruace?
  • Kdy začala Vaše poslední menstruace?
  • Používáte tampóny, vložky, nebo oboje?
  • Byla jste už někdy těhotná?

To jsou jen některé základní otázky, se kterými se setkáš. Připrav si na ně předem odpověď. Částečně se tím zbavíš studu a nebudeš zaskočená. Ke gynekologickému vyšetření je také vhodné přinést si svůj menstruační kalendář.

Vlastní vyšetření

Neboj se, nebude to bolet. Před vyšetřením si odložíš a posadíš se na gynekologické vyšetřovací křeslo. Má vyvýšenou část pod hlavou a speciální třmeny, kam si opřeš nohy. Je zcela pochopitelné, když si budeš při poloze v křesle s roztaženýma nohama připadat nesvá. Uvědom si, že přehnaný stud není na místě. Pro každého lékaře i lékařku je to samozřejmá věc, která se několikrát za den opakuje. Je to rutina.

Před vyšetřením si lékař nejprve natáhne gumové rukavice. Pohledem zhodnotí stydké pysky, poštěváček, poševní vchod a ochlupení. Následuje vyšetření pomocí gynekologických zrcadel. Je to kovový nástroj připomínající zobák. Sevřený se zavádí po pochvy, kde se mírně roztáhne a umožňuje lékaři volný pohled na vnitřní orgány.

Dalším bodem je odběr vzorků. Možná to zní děsivě, ale nelekej se. Provádí se pomocí smotku vaty namotaného na špejli. Stěr z poševní stěny a děložního čípku se odesílá do laboratoře ke zjištění buněčných změn.

Po vyjmutí zrcadel může následovat vyšetření pohmatem. Lékař jím kontroluje velikost, polohu a stav dělohy, vaječníků a porodních cest.

Součástí gynekologické prohlídky by mělo být i podrobné vyšetření prsou a podpažních jamek pohmatem. Je to důležité pro odhalení eventuálního zvětšení uzlin.

To je vše. Po vyšetření se můžeš hned zase obléct.

Ultrazvuk

Někdy se lékař rozhodne ještě pro provedení ultrazvuku. Není to nic nepříjemného. Obvykle Ti potře břicho gelem a pomocí zvláštní sondy monitoruje oblast podbřišku. Ultrazvuk umožňuje nejen rozeznat těhotenství, ale i případné chorobné změny orgánů.

Předpis na tabletky

Pokud je vše v pořádku, může s Tebou lékař probrat, který druh antikoncepce chceš užívat a vystaví Ti recept. Pokud je Ti více než 15 let, nebude lékař kontaktovat Tvé rodiče. Lékařské vyšetření i pohovor jsou vždy diskrétní a jsou vázány lékařským tajemstvím.

Pravidelné kontroly

Po výběru antikoncepce budeš pravděpodobně pozvána na další kontrolu. Ta většinou následuje během 12 týdnů. V případě obtíží můžeš přijít samozřejmě dříve. Na další kontroly bys již měla myslet sama. Po zahájení pohlavního života by dívka měla chodit na preventivní prohlídku pravidelně jednou ročně.

©2004-2018 Pears Health Cyber, s. r. o. | Právní prohlášení