růže
Hormonální antikoncepce - prostě ženám rozumí

Řízení a ovlivňování menstruačního cyklu

Asi každý rok většina žen řeší, jak to udělat, aby jejich menstruace nevyšla zrovna na dobu, kdy bude trávit dovolenou u moře, bude chodit po horách či bude hodně cestovat nebo sportovat. Komu by se také chtělo neustále kontrolovat, jestli „je vše v pořádku“ nebo si kazit dovolenou pravidelnými bolestmi břicha, když je možné to odsunout nebo úplně zrušit.

Pokud žena nebere hormonální antikoncepci, jsou možnosti posunu přece jen omezené. Lékař jí může předepsat preparáty se steroidními hormony, které mohou na nějaký čas menstruaci oddálit. Léky se začínají brát 5 dní před očekávaným začátkem menstruace, ke krvácení dojde asi tři dny po jejich vysazení.

Posun s kombinovanou antikoncepcí

Pokud žena bere kombinovanou hormonální antikoncepci, je regulace toho, zda bude menstruovat, nebo „se jí nechce“, daleko snadnější. Navíc zabíjí jednou ranou i druhou mouchu: je chráněna před nechtěným otěhotněním, a může si tedy dovolenou náležitě užívat. Shrňme si nejprve, jak kombinovaná hormonální antikoncepce funguje, aby bylo jasné, jak se dá použít v posunování či odložení krvácení.

Látky obsažené v hormonální antikoncepci účinně blokují zrání folikulů a uvolnění vajíčka, takže nedojde k ovulaci a těch několik tisíc spermií, které nakonec z celkového původního počtu přes 40 milionů bojovníků úspěšně doputují do místa předpokládaného setkání s vajíčkem, podstoupí svou cestu stejně nadarmo, protože nemají komu svou genetickou informaci předat. Proč tedy ale dochází ke krvácení, když se neuvolňuje vajíčko?

Hormony zablokují jen uvolnění vajíčka, ale ostatní přípravy těla na oplodnění běží na plné obrátky. Děloha se růstem a zbytňováním sliznice připravuje na uhnízdění vajíčka. Pokud se vajíčko neuvolní a nezačnou se tvořit hormony nezbytné pro udržení těhotenské funkce sliznice, začne sliznice odumírat a odlučovat se, což je spojeno s krvácením. Nejedná se však o pravé menstruační krvácení, nýbrž o takzvané pseudomenstruační krvácení ze spádu hormonů, které jsou do organismu dodávány prostřednictvím antikoncepce.

Jednofázová antikoncepce

Jak tedy posunout nebo úplně odsunout krvácení? Důležité je vědět, jaký typ antikoncepce používáte. Nejjednodušší je prodloužení cyklu u jednofázové antikoncepce. V tom případě se po dobrání jednoho plata tabletek ihned naváže dalším, takže nevzniká pauza, ve které dochází k pseudomenstruačnímu krvácení. Pozor je třeba si dát u preparátů, které se berou neustále, protože místo pauzy mají některé druhy hormonální antikoncepce přidané tabletky bez obsahu účinné látky. Chce-li odsunout krvácení, musí tedy vyhodit tablety bez účinné látky. Většinou mají jinou barvu a také v příbalovém letáku je uvedeno, které prášky již neobsahují účinnou látku. Tímto způsobem lze odkládat menstruaci libovolně dlouho, aniž by to mělo vliv na zdraví ženy.

Třífázová antikoncepce

Složitější situace nastává u preparátů třífázových. Tam se nedá pseudomenstruační krvácení odsunout na další měsíc, dá se pouze prodloužit doba, než k němu dojde. Principem je po dobrání prášků třetí fáze navázání opět prášky třetí fáze z nového blistru. Prášky prvních dvou fází je třeba vyhodit. Toto řešení je nepraktické, cyklus se prodlouží pouze o pár dní, zatímco ekonomicky to uživatelku zbytečně ruinuje.

Je-li tedy potřeba prodloužit cyklus o více dní, je výhodnější nechat si od lékaře předepsat preparát, který používají k oddálení krvácení ženy bez hormonální antikoncepce, nebo se nechat převést na jednofázovou antikoncepci.

Přechod k jiné antikoncepci

Přechod na jiný druh hormonální antikoncepce je také poměrně jednoduchý. Po dobrání jednoho druhu antikoncepce se v den, kdy začalo pseudomenstruační krvácení, začne brát antikoncepce nová. Ochrana před otěhotněním nastupuje od prvního dne.

Aby si tělo zvyklo na nový druh antikoncepce, potřebuje na to čas. Doporučuje se brát stejnou antikoncepci tři měsíce a teprve poté ji vyměnit za jinou v případě, že uživatelce nevyhovuje. Vystřídání po jednom měsíci užívání sice je možné, ale přistupuje se k němu většinou jen v případě výrazných nežádoucích účinků.

©2004-2018 Pears Health Cyber, s. r. o. | Právní prohlášení