růže
Hormonální antikoncepce - prostě ženám rozumí

Menstruační cyklus

Perioda, menstruace, měsíčky, "mé dny", "to"... Určitě vymyslíš ještě další pojmenování pravidelného měsíčního krvácení. Menstruace je normální součástí života každé zdravé dívky a ženy. Je známkou toho, že se pohlavní žlázy normálně vyvinuly a začaly fungovat.

Kdy to začne?

U většiny dívek se první menstruace objevuje kolem dvanácti let. První krvácení – menarché – je přirozeným vyvrcholením změn, kterými prochází dívčí tělo v průběhu puberty. U mnoha dívek se ohlašuje bílým výtokem z pochvy, který se objeví několik týdnů, ale i měsíců před vlastním krvácením. Pravidelné měsíční krvácení potom trvá s výjimkou těhotenství až do menopauzy (obvykle mezi 45. a 55. rokem).

Můžou za to hormony

U dívek a žen se opakuje měsíční cyklus vylučování hormonů estrogenu a progesteronu. Probíhá v několika fázích:

I. fáze
Na počátku cyklu působí na dělohu estrogen. Jeho působením roste a nakypřuje se vnitřní sliznice. Do této výstelky prorůstají vyživující cévy. Ve vaječníku mezitím dochází k vyzrávání buněk obsahujících vajíčko. Asi uprostřed cyklu dojde k ovulaci - uvolnění vajíčka z vaječníku.

II. fáze
Po uvolnění vajíčka začíná působit na dělohu gestagen. V děložní sliznici se vylučují a hromadí zásobní látky. Děloha se tak připravuje na uhnízdění oplozeného vajíčka. To zatím putuje vejcovodem a čeká na setkání se spermií.

III. fáze
V případě, že nedošlo k oplození vajíčka, se hladina hormonů opět snižuje. Způsobí to zánik zásobních cév v děložní sliznici. Připravená děložní sliznice se odlupuje od stěn. Z porušených cév vytéká krev a odplavuje vajíčko i se zbytky sliznice ven z těla. Začíná menstruační krvácení.

Krvácení obvykle trvá 5 až 7 dní. V prvních třech dnech je silnější a postupně ustává. Nemusíš se bát velké ztráty krve. Během menstruace se jí vyloučí jen asi 30 až 80 ml.

Po ukončení krvácení se celý cyklus znovu opakuje. Děloha se opět vystýlá sliznicí a ve vaječníku dozrává nové vajíčko.

Problémy při menstruaci

Menstruační krvácení je u některých dívek v prvních dnech provázeno bolestmi v podbřišku. Obtíže mohou přicházet ještě o něco dříve než vlastní krvácení a dokáží velmi znepříjemnit život. Způsobují je změny průtoku krve cévami dělohy a stahy děložního svalstva při odlučování sliznice.

Bolest můžeš snížit pomocí teplých obkladů nebo pravidelným prováděním několika jednoduchých cviků na zlepšení prokrvení orgánů v pánvi a uvolnění břišního svalstva. Patří mezi ně:

  1. hluboké předklony střídavě k pravému a levému kolenu
  2. kroužení trupem ve stoji doprava a doleva
  3. přitahování kolen k bradě při sedu
  4. střídavé vyhrbení a prohnutí zad při stoji na všech čtyřech (kočičí hřbet)

Jako podle hodinek...

Počátek cyklu se počítá od prvního dne menstruace. Jeho trvání je u každé dívky jiné. Některé mají periodu každých 21, jiné 28 dní. V prvních letech přichází menstruace téměř u všech dívek nepravidelně. Může se také stát, že po prvním krvácení menstruace na několik měsíců vynechá. Na nepravidelnosti menstruace se může podílet i intenzivní sportování, stres nebo nevhodná dieta. Postupem času se menstruační cyklus ustálí. Přesto nemůžeš počítat s tím, že se bude objevovat každý měsíc ve stejný den. Malé kolísání je normální. Pro získání přehledu nad svým cyklem si můžeš vést menstruační kalendář.

Menstruace a hormonální antikoncepce

Antikoncepční tabletky obsahují hormony, které brání dozrávání a uvolnění vajíčka z vaječníku (ovulaci). Tím pádem nemůže dojít k oplodnění. V sedmidenní pauze, která obvykle následuje po 21 dni užívání pilulek se objevuje krvácení podobné menstruačnímu. Pravidelným přísunem hormonů z pilulek se upravuje cyklus a mírní bolesti, které někdy provázejí menstruační krvácení.

©2004-2018 Pears Health Cyber, s. r. o. | Právní prohlášení