růže
Hormonální antikoncepce - prostě ženám rozumí

Přehled medikamentů, které snižují účinnost hormonální antikoncepce

Přestože je HA všeobecně považována za velmi spolehlivou, je dobré si připomenout, že současné užívání některých medikamentů výrazně snižuje její účinnost. Níže je uveden stručný přehled těch nejdůležitějších.

Antibiotika

Užívání většiny širokospektrých antibiotik vede k narušení normálního osídlení střeva bakteriemi. Tím je sníženo vstřebávání účinných hormonů v antikoncepčním přípravku. Proto je doporučováno během užívání antibiotik a ještě asi týden po jejich vysazení použít v kombinaci další antikoncepční metody, např. kondom.

Projímadla

Rovněž projímadla mohou v důsledku zrychleného střevního průchodu negativně ovlivnit vstřebávání účinného hormonu z antikoncepční tabletky.

Antiepileptika - léky proti epilepsii

Také látky ze skupiny antiepileptik výrazně snižují účinek některých jiných léků, mj. i hormonální antikoncepce. Tyto léky zvyšují aktivitu jaterních enzymů a mohou tak podstatně urychlit odbourávání současně podávaných léků. Např. fenytoin může natolik snížit účinnost hormonální antikoncepce, že se nedá vyloučit selhání její účinnosti. Poraďte se proto s lékařem o jiných možnostech antikoncepce v průběhu užívání antiepileptik. Jedná se především o Sodanton, Topamax, Karbamazepin a další.

Antituberkulotika - léky proti TBC

Některé léky, které se užívají při léčbě tuberkulózy, také snižují účinnost moderních antikoncepčních pilulek. Takovou látkou je například rifampicin. Toto antibiotikum bylo vůbec první, u kterého bylo již v sedmdesátých letech potvrzeno, že přímo ovlivňuje účinnost hormonální antikoncepce. Klinickými studiemi se prokázalo, že snižuje hladinu ženských hormonů - estrogenu i progestinu - v krvi. Při užívání rifampicinu by proto měla být antikoncepce zajištěna i jinou metodou.

Další látky snižující účinnost hormonální antikoncepce

Na závěr ještě uveďme, že účinnost hormonální kontracepce negativně ovlivňují rovněž barbituráty a fenylbutazon, tedy látky obsažené v některých lécích proti nespavosti a lécích tlumících bolest.

©2004-2018 Pears Health Cyber, s. r. o. | Právní prohlášení