růže
Hormonální antikoncepce - prostě ženám rozumí

Mýty a pověry o hormonální antikoncepci

Mnoho lidí má hormonální antikoncepci v podvědomí spojenou s vedlejšími účinky a zdravotními riziky. Většina takových názorů však vyplývá spíše z neznalosti výhod hormonálních přípravků. Pojďme spolu vyvrátit některé nejčastější pověry...

Při užívání pilulek se tloustne

Není to pravda. Starší generace hormonální antikoncepce obsahovaly mnohem více hormonů než ty dnešní. U moderních preparátů s nízkým obsahem hormonů již k výraznému váhovému přírůstku nedochází. Ženy, jejichž organismus je zvýšeně citlivý na účinky hormonů, mohou po začátku užívání tabletek hormonální antikoncepce mírně přibrat. Nemá to ale nic společného s tukovými buňkami. Podílí se na tom zadržování tekutin v organismu. Pilulek existuje mnoho. Poraď se se svým lékařem, která bude vhodná právě pro Tebe. Chtěj tu, po které nepřibereš!

Umělé hormony tabletky jsou nepřirozené a škodlivé

Hormony obsažené v pilulce odpovídají přirozeným hormonům vaječníku. Jejich množství a vzájemný poměr jsou však výhodnější než v přirozeném cyklu. Ženy v méně rozvinutých zemích mají mnohdy díky opakovanému těhotenství a kojení pouze 12 cyklů ovulace za celý život. To je tolik, kolik má běžná žena za jediný rok. Podle zjištění lékařů jsou ženy s nižším počtem ovulačních cyklů méně náchylné k rakovině dělohy a vaječníků. Tebe před těmito a ještě i některými dalšími nemocemi dokáže ochránit právě tabletka.

Hormonální tabletky způsobují rakovinu prsu

Umělé hormony obsažené v tabletkách naopak před některými nezhoubnými nádory prsu chrání. Stejně tak prokazatelně snižují výskyt rakoviny dělohy, vaječníků a tlustého střeva. Nepatně vyšší výskyt rakoviny prsu mezi uživatelkami hormonální antikoncepce byl vysvětlen tím, že tyto ženy navštěvují lékaře častěji a proto mají šanci na časnější diagnózu problémů. Na zvýšeném riziku rakoviny prsu se může u těchto žen podílet pozdní první těhotenství.

Tabletky škodí játrům a proto se musí pravidelně provádět jaterní testy

Moderní nízkodávkované hormonální preparáty játrům nijak neškodí. Opakované provádění jaterních testů je proto zbytečné. Má svůj význam pouze u žen, které prodělaly onemocnění jater. Jestliže jsou kontrolní testy za tři měsíce normální, není třeba již provádět další vyšetření.

Při sedmidenní pauze v užívání pilulek není žena chráněna

Ochrana před otěhotněním trvá i během pravidelné týdenní pauzy. Není proto nutné přijímat žádná další opatření.

Při užívání pilulek je třeba občas udělat delší pauzu

Ženy, které netrpí žádnými vedlejšími účinky mohou tabletky bez větších obav užívat i dlouhodobě. V minulosti se doporučovaly různě dlouhé pauzy. Zjistilo se však, že nemají žádný význam. Hormonální antikoncepce je bezpečná i při dlouhodobém užívání.

Tabletky způsobují neplodnost

Mezi užíváním tabletek a neplodností není žádné spojení. Tabletka naopak snižuje výskyt gynekologických zánětů a mimoděložního těhotenství. Tím chrání průchodnost vejcovodů a udržuje i další plodnost ženy.

©2004-2018 Pears Health Cyber, s. r. o. | Právní prohlášení