růže
Hormonální antikoncepce - prostě ženám rozumí

Nehormonální antikoncepce

Tyto způsoby antikoncepce nevyužívají ke svému účinku působení hormonů. Řadí se k nim přirozené, bariérové a chemické metody, nitroděložní tělísko a sterilizace. Seznam se s jejich základními principy.

Přerušovaná soulož
spolehlivost: 4 - 18 žen ze sta během 1 roku otěhotní

Patří k nejstarším metodám. Muž se při ní snaží přerušit pohlavní styk tak, aby k výronu jeho semene došlo mimo pochvu. Podle průzkumů používá tento způsob ochrany před početím v České republice až 40 procent párů. Metoda klade nároky na sebekontrolu partnera a je velmi nespolehlivá. Odpovídá za většinu nechtěných těhotenství.

Metoda plodných a neplodných dnů
spolehlivost: 20 % žen během 1 roku otěhotní

kalendářVyužívá zjištění, že žena může otěhotnět jen v některé dny v průběhu menstruačního cyklu. Je založena na omezené době životaschopnosti spermií a vajíčka. Po ovulaci je vajíčko bez oplození schopno přežít maximálně 72 hodin. Životnost spermií v těle ženy se odhaduje na maximálně 7 dní. Plodné období ženy by tedy mělo začínat sedm dní před ovulací a končit tři dny po ní. V těchto dnech je nutné vyvarovat se pohlavnímu styku.

Spolehlivost metody není vysoká. Závisí na disciplinovanosti partnerů a na tom, s jakou přesností se podaří určit ovulaci. K jejímu přesnému určení se používá řada metod - kalendářová metoda, měření bazálních teplot, hlenová metoda, změny na děložním čípku, symptotermální metoda a stanovení ovulace pomocí krystalizace slin.

kondomKondom
spolehlivost: 2 - 12 žen ze sta během jednoho roku otěhotní

Jde o "návlek" na penis, který má zabránit proniknutí spermií do pohlavních orgánů ženy. Na konci každého z nich je rezervoár na ejakulát. Materiálem pro výrobu kondomů je nejčastěji latex.

výhody nevýhody
  • snadná dostupnost
  • ochrana před pohlavně přenosnými chorobami
  • nemá žádné vedlejší účinky
  • nižší spolehlivost než HA
  • nebezpečí sklouznutí nebo prasknutí
  • alergie na latex
  • nutnost pro některé páry rušivé manipulace

pesarPesar
spolehlivost: 12 žen ze sta během 1 roku otěhotní

Je gumový nebo umělohmotný klobouček tvarem odpovídající děložnímu čípku. Jeho nasazením na čípek se zabrání průniku spermií do dělohy a k vajíčku. Pesar si zavádí žena sama. V pochvě si jej může ponechat maximálně dva až tři dny. Po vyjmutí se pesar omyje a osuší. Opakovaně jej lze užívat jeden až dva roky.

vaginální diafragmaVaginální diafragma
spolehlivost: 6 - 18 % žen během 1 roku otěhotní

Má také tvar kloboučku a je vyrobena z podobných materiálů jako kondom. Její okraje vyztužuje pružina. Po zavedení do pochvy udržuje svůj tvar a vytváří přepážku, před kterou se zadržuje sperma. Diafragmu si žena do pochvy zavádí sama, maximálně na 24 hodin. Po omytí a osušení je diafragma připravena k dalšímu použití. Metoda se někdy kombinuje se spermicidními látkami.

Spermicidní látky
spolehlivost: 3 - 21 % žen během 1 roku otěhotní

Poškozují povrch spermií. Aplikují se do hluboko do pochvy v podobě tablet, čípků, krémů, pěn nebo tampónů. Používají se bezprostředně před pohlavním stykem, účinkují většinou ještě 2 až 10 hodin po aplikaci. Výhodou je dostupnost i bez lékařského předpisu.

nitroděložní tělískaNitroděložní tělísko
spolehlivost: 0,8 - 3 % žen během 1 roku otěhotní

Umělohmotné tělísko zavedené do děložní dutiny vyvolává reakci, která působí proti vajíčku a spermiím. Narušuje pohyb spermií i transport vajíčka a snižuje schopnost jeho oplození. Do některých typů tělísek se přidává měď. Jejím pomalým uvolňováním se zvyšuje účinnost proti spermiím. Nejnovější druhy tělísek uvolňují gestagen. Tato metoda je vhodná pro ženy, které již mají děti a hledají dlouhodobou antikoncepci.

sterilizaceSterilizace
spolehlivost: 0,4 % žen během 1 roku otěhotní

Chirurgické přerušení vejcovodů u ženy nebo chámovodů u muže. Výhodou metody je, že neovlivňuje hormonální hladiny. Přerušení vejcovodů je však prakticky nevratné a možnost otěhotnění je pak pouze metodou umělého oplodnění. Metoda je vyhrazena pouze pro starší ženy, které si již nepřejí mít děti.


Pozn.: Pravděpodobnosti uvedené u jednotlivých druhů antikoncepce jsou odborně označovány termínem Pearl Index.

©2004-2018 Pears Health Cyber, s. r. o. | Právní prohlášení